Blachodachówka w arkuszach czy blacha modułowa?
Kiedy mamy do czynienia z materiałami do pokrycia dachów, możemy wybrać miedzy blachą modułową, lub blachodachówką w arkuszach. Główna różnica zawiera się w formie materiału, z którego dachówki są wykonane, ale również w wielkości w jakiej występują. Blachodachówka w arkuszach jest cięta pod kokretny wymiar i stosuje się ją głównie na duże powierzchnie. Blacha modułowa spełnia się w wielu przypadkach, głównie ze względu na swój mniejszy rozmiar, oraz zaletę tego, że wystarczy podać powierzchnię połaci w metrach kwadratowych, bez konieczności dokładnego wymierzania.
Blacha modułowa wydaje się przewyższać blachodachówkę pod wieloma względami, min.: łatwość w transporcie, przechowywaniu czy montowaniu, oraz ze względu na mniejszy rozmiar mamy więcej możliwośći, które mogą znacznie ułatwić pracę, oraz straty materiału nie są tak duże jeżeli nastapi błąd w wyliczeniach. Blacha modułowa sprawdza się przy dachach, które mają wiele spadków, czy załamań, ponieważ można w łatwy sposób z nią pracować, zwłaszcza jeśli trzeba dociąć kawałek o niewielkiej powierzchni. A jeśli zostaną nam nie wykorzystane kawałki, bez obawy możemy je zwrócić, lub odłożyć jeżeli zamierzamy w przyszłości ją jeszcze wykorzystać. Nie zajmuje dużo miejsca i jest stosunkowo łatwa w przechowywaniu.
Blachodachówka w arkuszach jest cięta pod konkretny wymiar, dlatego też osoba dokonująca pomiarów musi dobrze wykonać swoją pracę, aby uniknąć późniejszych komplikacji. Blachodachówkę wykorzystuje się zazwyczaj kiedy mamy do czynienia z dość prostym dachem, jedno- lub dwuspadowym, bez dużej ilości załamań. Należy pamiętać, że przez swoją wielkość blachodachówka w arkuszach jest materiałem delikatnym, który łatwo może ulegać uszkodzeniom w czasie transportu, przenoszemia, lub układania co naraża na nieprzewidywane koszty. Kiedy pracujemy z tym rodzajem dachówki, musimy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu placu budowy. Aby można było dokonać położenia blachodachówki sprawnie i bez problemów.
Blacha modułowa charakteryzuje się również wysoką jakościa materiału, z którego jest wykonana, jest dość sztywna i ciasno przylega po ułożeniu co zabezpiecza przed przeciekaniem. Pakowana jest zazwyczaj w pakiety, które przewożone są na paletach. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed wystąpieniem uszkodzeń w trakcie transportu. Blachodachówka natomiast jest często bardzo lekkim materiałem, o klasycznym i prostym wyglądzie, co pozytywnie wpływa na jej całokształt. Wykonywana jest ze stali o bardzo wysokiej jakości, co daje gwarancje dużej wytrzymałości i wieloletniego wykorzystania. Jak już zostało wspomniane wyżej, moze być nawet dziesięć razy lżejsza od innych rodzajów materiałów.
Czym się kierować przy wyborze materiału budowlanego na dach?
Pierwszym kryterium związanym z wyborem powinien być rodzaj i kształt dachu, pod który szukamy blachodachówki lub blachy modułowej. Jeśli interesuje nas dach o prostej budowie, który jest najczęściej wykorzystywany przy budynkach biurowych, ale również przez osoby prywatne, moglibyśmy wybrać blachodachówkę w arkuszach. Ponieważ sprawdza się ona przy dachach o prostej jedno- lub dwuspadowej budowie. Do bardziej skomplikowyanych budowli dachów zaleca się użycie blachy modułowej, ponieważ może być ona wykorzystywana na wiele sposobów dzięki swojemu rozmiarowi. Łatwo można ją również przyciąć i dopasować, nie tracąc przy tym dużej ilości materiału i ograniczając dodatkowe koszty.
Drugie istotne kryterium stanowią koszta związane z zakupem materiałów. Tutaj ważne staje się z jakiego materiału będziemy korzystać przy pokrywaniu dachu. Blacha modułowa może okazać się w tym przypadku tańszym rozwiązaniem, ze względu na możliwość kształtowania jej zależnie od tego jaki wygląd, lub układ chcemy uzyskać, oraz mniejszą tendecję do ulegania zniszczeniu przy transporcie i przewożeniu na budowe. Blachodachówka w arkuszach, może okazać się trochę droższym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zostanie popełniony błąd przy pobieraniu wymiarów do kosztorysu, co skutkować może zbyt małą ilością zakupionego materiału, lub wręcz zbyt dużą ilością zakupionych sztuk dachówek, oraz ze względu na jej delikatność związaną ze znaczną długością.
Przy wyborze materiałów powinniśmy wziąć zatem pod uwagę wiele czynników. Pomocne pod tym względem mogą być również firmy, od których zakupione będą nasze materiały, ponieważ możemy uzyskać istotne informacje co do wyboru odpowiednich dachówek, oraz pomoc przy wykonaniu kosztorysu, który określi ile wyniesie nas kładzenie dachu.
Porównując jednak zestawienie danych, wersją korzystniejszą wydają się być blachy modułowe. Nie są materiałem drogim, jakość wykonania ich jest wysoka, oraz ich przewożenie i przetrzymywanie nie sprawia dużej trudności. Stanowią one dobry materiał do dachów o budowie skomplikowanej, ale również tych o budowie prostej. Zakładanie ich na dach nie wymaga dużych komplikacji, a efekt końcowy jest warty włożonego wysiłku. Blachodachówka w arkuszach, również jest godna polecenia, ale pracując z nią musielibyśmy się przygotować na możliwość dodatkowych nie spodziewanych kosztów, które mogą zaburzyć ustawione plany.
Tak więc przy pokrywaniu dachu poleca się kupowanie i układanie blachy modułowej. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości kosztów i problemów, czy to związanych z transportem czy układaniem.