Co warto wiedzieć przed budową dachu?

Kiedy zdecydujemy się na pokrycie dachu konkretnym materiałem, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bardzo często już sam projekt narzuca nam wybór materiału, który będzie optymalny dla danego typu konstrukcji.

Kąt nachylenia oraz budowa konstrukcji dachu – to dwa główne wyznaczniki, od których zależy wybór pokrycia dachowego. Do tego dochodzą także warunki atmosferyczne, które mogą mieć zły wpływ na niektóre rodzaje dachów. Warto również zwrócić uwagę na producenta, gwarancje oraz możliwość dopasowania akcesoriów domowych, ale o tym wszystkim za chwilę.

Co ma szczelność do kąta nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu to jeden z najważniejszych parametrów, które warunkują użycie konkretnych materiałów. Zasada działania jest bardzo prosta – im bardziej stromy dach, tym grawitacja bardziej wspomaga odprowadzanie wody do systemu rynnowego. W przypadku płaskich dachów, woda posiada tendencje do osadzania się, więc tutaj warto zaopatrzeć się w wodoodporne materiały.

Na dach stromy idealnie sprawdzi się dachówka ceramiczna, którą można układać pod kątem minimum 22 stopni. Specjalne zakładki charakterystyczne dla dachówek ceramicznych, nie tylko ułatwiają montaż, ale także poprawiają wodoszczelność. Dzięki temu woda nie dostaje się pod pokrycie i oszczędza nam przykrych doświadczeń z wilgocią.

Papa, blacha lub dachówka bitumiczna to najlepszy wybór dla dachu płaskiego. Pierwsza charakteryzuje się właściwościami izolacyjnymi, oraz może być nakładana na dachy o kącie 3 stopni. Dachówka bitumiczna i blacha mogą być położone na dachu o spadki 12 lub 10 stopni.

Finezyjność dachu.

Skomplikowany dach wymagana zastosowania konkretnych materiałów. Bardziej złożony kształt wymaga większej ilości elementów, kopuł, okien, lukarny. Im bardziej złożony i skomplikowany jest dach, tym większe będą koszty jego budowy. Przy dużej ilości płaszczyzn, wymagane jest częste przycinanie materiałów, co doprowadza ostatecznie do większego ich zużycia. Nie bez przyczyny, przy skomplikowanych dachach większość fachowców poleca ceramiczne dachówki, które idealnie sprawdzają się na skomplikowanej konstrukcji dachu.

Wpływ warunków atmosferycznych.

W wielkiej mierze jesteśmy uzależnieni, jeśli chodzi o wybór materiałów, do warunków pogodowych. Wiatry, deszcze, opady śniegu i gradu mogą uszkodzić pokrycie dachu – co wiąże się z nieustającymi naprawami oraz wielkimi kosztami.

Przy silnych wiatrach niezbędny będzie materiał, który swoim ciężarem będzie dociskał się do więżby – w takich przypadkach polecamy dachówkę ceramiczną. Sprawdzi się także w przypadku terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Niestety dachówki ceramiczne mają tendencje do pokrywania się mchami i porostami, dlatego niezbędne będzie użycie dachówek ceramicznych pokrytych angobą lub glazurą.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Istnieją trzy ważne aspekty, które powinny zostać rozwiązane, bądź zminimalizowane. Budowa dachu to ogromnie koszty, oraz wiele pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na:

  • Ukryte koszty – warto dokładnie przyjrzeć się wydatkom, niż płacić dwukrotnie. Czasem zapominamy, że paliwo, stracony materiał przy obróbce, czy różne wielkości opakowań, mogą prowadzić czasem do wielkich i istotnych strat.
  • Stosowanie najtańszych materiałów przy budowie – niestety nie można oszczędzać na dachu. Ta złudna oszczędność paru groszy może w przyszłości odbić się echem na naszych portfelach. Warto zapłacić ten tysiąc czy dwa więcej, niż za dwa lata wymieniać cały dach z powodu wilgoci.
  • Nieuczciwi sprzedawcy – takich też nie zabraknie. Nie będziemy nawet wspominać o różnych przelicznikach materiałów (metry kwadratowe bieżące, całkowite, efektywne itp.). Warto zapoznać się z ofertą na rynku i zrobić mały wywiad wśród znajomych, aby nie zostać na lodzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: blachodachówka Traffic