Jak wentylować blachodachówki?

Wentylacja blachodachówek jest nie odłącznym elementem wchodzącym w stawianie dachu. Poprzez wentylację chroni się budynek przed wieloma szkodliwymi czynikami środowiskowymi, takimi jak np.: wilgość pozostała po opadach deszczu lub śniegu. Wentylacja chroni również wełnę mineralną przed utratą swoich zdolności termoizolacyjnych. Kiedy pracujemy przy blachodachówce nie mamy zbyt wiele możliwości, które można wykorzystać, jeśli chodzi o wentylację. Dachówki ceramczne lub betonowe, można zabezpieczyć montując specjalnie zaprojektowane dachówki z wywietrznikami, których wybór jest duży i nie ogranicza nas do jednego systemu wietrzenia.

Przy zakładaniu blachodachówek można zastosować wywietrznik połaciowy. Jest to proste w montażu urządzenie, które jest bardzo skuteczne i pomocne podczas wietrzenia dachówek. Wywietrznik połaciowy, to system uszczelek i elementów dociskowych, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Montowane są one w ściśle określonych miejscach. Najczęściej znajdują się one w pobliżu kominów, lub okien dachowych. Wykonanie ich, oraz montaż powinno się zlecić fachowcom, którzy w odpowiedni sposób wytną i zamontują wywietrznik tak, aby nie doszło do uszkodzenia całej blachodachówki, oraz spowodowania jej oszpecenia.

Wielu producentów oferuje również kominki do blachodachówek. Zapewniają one prawidłowy przepływ powietrza pod dachem, oraz są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak śnieg czy deszcz. Wykonuje się je z wysokiej jakościowo blachy, tak aby odpowiednio spełniały one swoje zadanie. Projektuje się je w taki sposób, aby nie przepuszczały one śniegu ani deszczu pod dachówki, co doprowadzałoby do powstawania zacieków i wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Występują one w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z doborem odpowiedniego kominka pod swój dach. Kominki takie są równie wysoko jakościowe jak kominnki wykorzystywane przy dachówkach cementowych lub ceramicznych, zarówno pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. Ponieważ sprawdzają się one bardzo dobrze.

Montaż wywietrznika połaciowego polega na wywierceniu w blasze otworu, dzięki któremu możliwe będzie założenie całej instalacji. Rozwiązanie takie pomaga uniknąć wzrostu kosztów, jakie powstają kiedy decydujemy się na zamontowanie specjalnych dachówek wyposażonych w wywietrzniki. Wywietrzniki połaciowe sprawdzają się w praktyce bardzo dobrze, w bardzo dużej ilości przypadków są bez awaryjne co powoduje, że ich popularność wzrasta.

Bardzo często każdy zestaw wywietrzników połaciowych zawiera w sobie szablon, dzięki któremu można wyznaczyć dokładne miejsce, w którym powinien znajdować się taki wywietrznik, oraz instrukcję obsługi. Dostępne są również specjalne wycinaki, które mają odpowiednio przygotowaną średnicę ostrza, dzięki temu możemy uniknąć zbędnego zniszczenia dachówek, oraz wdania się korozji. Rozwiązania takie bardzo ułatwiają prace dekarzom, którzy mogą w bardzo łatwy sposób wykonać odpowiednie prace nad założeniem wywietrzników.

Bardzo istotną rzecz, którą należy pamiętać i wziąć pod uwagę, to fakt tego, że dla każdego dachu ilośc zamontowanych wywietrzników dachowych, lub specjalistycznych kominków będzie indywidualna. Ponieważ, w bardzo dużej mierze zależy to od wielkości dachu. Im dach będzie większy, tym większa ilość wywietrzników będzie potrzebna do zainstalowania. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę budowę dachu. Dach o budowie prostej, np.: jendo, lub dwuspadowej, będzie potrzebował mniej wywietrzników, niż dach, którego budowa będzie bardziej skomplikowana. Głównie dzieje się tak ze względu na większą ilość elementów, które na takim dachu będą się znajdować. Mowa tu o rzeczach takich jak kominek, oraz lukarny. Lukarny to pionowe okienka, które mają za zadanie oświetlanie poddaszy. Przy nich zamontowanie wywietrzników stanowi konieczność, ponieważ jeżeli nie zostanie o to zadbane, możemy doprowadzić do uszkodzenia całego dachu, oraz okolicznych struktur, takich jak ściany.

Kiedy projektujemy budowę domu, oraz dach, który będziemy kładli, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy polecą jaki sposób wietrzenia dachówek powinniśmy zastosować przy dnym typie dachu, który wybraliśmy, oraz jaki system wietrzenia będzie najbardziej skuteczny. Większość prac możemy zlecić dekarzom, którzy zajmą się zamontowaniem wywietrzników na blachodachówkach, oraz wykonają to w sposób profesjonalny.

Ciągle posuwający się do przodu przemysł, pozwala nam na coraz większy wybór rozwiązań i materiałów, których chcemy użyć. Dostępność do różnych modeli i kolorów blachodachówek pozwala nam ograniczyć nie potrzebne dodatkowe koszta, na które często jesteśmy narażeni.

Tak więc, jeśli chcemy profesjonalnie zadbać o wietrzenie naszego dachu, warto jest zamontować kominki na blachodachówkach, które będą spełniały swoje zadanie pod wieloma względami. Należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to może okazać się droższe.

Jeżeli stawiamy na rozwiązanie równie dobre, aczkolwiek dużo tańsze, możemy wykorzystać system wywietrzników połaciowych, których ilość do zamontowania, może okazać się większa niż w przypadku kominków dachowych.

Wszystko zależy jednak od tego jakiej budowy będzie nasz dach, oraz jak bardzo skomplikowany będzie jego kształt.