Jak wybrać najlepszą blachodachówkę?

Przy wyborze blachodachówki powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników. Samo ograniczanie się do tego jak wygląda dana blachodachówka, lub wyjątkowo atrakcyjna cena może okazać się dla nas zwodnicze. Przy wyborze materiału, który położymy na dach, ważna jest jakość wykonania, materiał z którego zostały wykonane, ale również producent, czy nawet grubość rdzenia blachy. Jest to inwestycja na dłuższy okres czasu, dlatego warto poświęcić chwilę uwagi, aby nasz dach nie tylko wyglądał ładnie, ale również sprawdzał się pod względem użytkowym. Wszystkie te cechy składają się na to, czy materiały, które wybieramy będą trwałe, odpowiednio wygłuszone i wysokiej jakości. Źle dobrane blachodachówki mogą skutkować tym, że nasz dach może przeciekać, lub mogą być one nie trwałe i po krótkim czasie popękają, co sprawi, że bilans kosztów zdecydowanie podniesie się do góry. Wygłuszenie blachodachówek, również jest bardzo ważne, ponieważ nie wygłuszone blachodachówki będą bardzo głośno dudnić podczas opadów deszczu, czego raczej większość osób wolałaby uniknąć.

Pierwszym ważnym aspektem jest grubość i jakość rdzenia blachy:

Stalowy rdzeń używany przy produkcji blachodachówek odgrywa bardzo dużą rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o ich późniejszą trwałość. Produkowany jest on zazwyczaj z bardzo dobrej gatunkowo stali, która jest odpowiednio dobierana, tak aby powstała odpowiednia kompozycja, oraz aby przy późniejszej obróbce można było uzyskać zadowalający produkt końcowy, który spełni rygorystyczne wymagania.

Drugim ważnym aspektem jest grubość samej blachy:

Odpowiednia grubość blachy jest wymogiem obowiązkowym, określają ją normy PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1. Stanowi ona o jakości blachówek, oraz ich wytrzymałości. Dodatkowo powinny one zostać zabezpieczone poprzez dodanie powłok cynkowych, które zapewniają dodatkową ochronę przed korozją poprzez proces samogalwanizacji ( cynk zawarty w pokrywach dachówek, wchodzi w reakcje chemiczne, które zabezpieczają materiał przed powstawaniem na nim korozji). Grubość blachodachówki podaje się biorąc pod uwagę: grubość rdzenia, oraz powłokę cynkową, natomiast nie wlicza się powłoki dekoracyjnej, którą są pokrywane dachówki.

Trzeci ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę to dodatkowe pokrycie dachówek warstwą zabezpieczającą.

Działania takie zapewniają dobry wygląd, połysk i intensywny kolor, który dzięki pokryciu powłokami zabezpieczającymi dachówki mogą utrzymać nie zmieniony nawet przez 10 do 20 lat. Wiele firm daję gwarancję na swoje wyroby, dzięki czemu, kiedy dojdzie do uszkodzenia, które moze zajść, np.: w trakcie montowania lub przewozu, zapewniają pomoc przy wymianie uszkodzonych dachówek, bez narażania klienta na powstawanie dodatkowych, nie przewidzianych kosztów.

Czwarty punkt stanowi gwarancja.

Przed zakupieniem towarów warto zawsze zapoznać się z gwarancją jaką producent daje na swoje wyroby, oraz co wchodzi w jej skład. Nie każda gwarancja jest taka sama, niektóre firmy obejmują zarówno produkt jak i transport, oraz montaż. Inne natomiast mogą dawać gwarancję na sam tylko produkt, nie włączając w to przewozu czy montażu.

Piąty punkt stanowią dokumenty.

Przy zakupie materiałów budowlanych, ważnym jest aby zwrócić uwagę na to, czy posiadają niezbędne dokumenty, które potwierdzają dopuszczenie ich do obrotu. Obecnie przy zakupie blachodachówek, powinno się otrzymać Deklarację Właściwości Użytkowych. W deklaracji zawarte powinno być wszystko, zaczynając od informacji na temat grubości rdzenia blachy, przez ilość powłok ochronnych, do długości gwarancji, oraz tego co gwarancja ta obejmuje.

Szósty i ostatni punkt stanowi cena.

Robiąc zakupy bardzo często kierujemy się ceną. Jednakże przy wyborze materiałów takich jak blachodachówki, bardzo niska lub bardzo wysoka cena nie znaczą o jakości danych materiałów. Dlatego też, warto jest zasięgnąć porad specjalistów, którzy doradzą nam jaką blachodachówkę wybrać, oraz pomogą wyliczyć koszta związane z przeprowadzaniem zakupów.

Wybór najlepszej blachodachówki zależy od bardzo dużej ilości różnorodnych czynników, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły takie jak dokumenty, gwarancja, oraz sama budowa blachy. Pomoże to zapewnić dokonanie najlepszego wyboru, oraz uniknąć wielu niedogodności takich jak nieprzewidziane wcześniej koszta, czy zniszczenia, lub nieprawidłowe wyliczenia, które doprowadzą do powstania zamieszania i niezgodności.

Wybierając najlepsze blachodachówki najlepiej jest zwrócić się o pomoc do renomowanych firm, które w sposób profesjonalny i indywidualny podejdą do każdego klienta i pomogą w wyborze najlepszych pod względem zarówno jakościowym jak i wizualnym materiałów budowlanych. Firmy takie często zapewniają również pomoc przy transporcie, tak aby nie doszło do uszkodzeń, oraz abyśmy nie byli narażeni na koszta.