Poradnik: jak wykonać obróbkę komina, okapu i kosza dachowego?

Bez względu na to jaki wybierzesz materiał do pokrycia dachu, będziesz potrzebował blachy do obróbki blacharskiej. Czym jest taka obróbka? Zabezpieczeniem najważniejszych miejsc na dachu. Dziś opowiemy trochę o obróbce okapu, komina oraz kosza dachowego.

Nie ma znaczenia, czy posiadasz dach płaski, czy skośny. Obróbki blacharskie przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnięją krawędzie pokrycia – wzdłuż okapu, wokół kominów, okien dachowych, rynien, na bokach połaci, na koszach dachowych. Takie obróbki zabezpieczają budynek przed deszczem i wilgocią.

Najtańszym materiałem do wykonania obróbki dachowej jest stal, trwalsze (chociaż droższe) są blachy miedziane oraz cynkowo-tytanowe. Montażem takich obróbek zajmują się ekipy dekarskie, które posiadają specjalną maszynę do odpowiedniego i precyzyjnego wyginania blachy. Niestety często poprzez pośpiech, brak doświadczenia lub niedbałość taka obróbka jest wykonana niedokładnie, nieestetycznie lub po prostu „nijak”. Dlatego też zaistniał ten artykuł, który ma wyjaśnić jak powinna wyglądać obróbka komina, okapu oraz kosza dachowego.

Prawidłowa obróbka okapu.

Okapem nazywamy dolną krawędź dachu. Wzdłuż niego idą rynny, a sam okap i jego obróbka ma kilka zadań:

• Kierowanie wody do rynien;

• Na skośnych dachach chroni deskę okapową przed wodą;

• Na dachach profilowanych (dachówki itp.) kieruje wodę prosto do rynien.

Obróbka okapu składa się z pasa nadrynnowego i podrynnowego. Pierwszy powinien mieć ukształtowany kapinos (podgięcie o szerokości 2 cm), dzięki któremu woda odrywa się a nie spływa pod spód. Do mocowania takiego pasa używa się wkrętów samonawiercających lub gwoździ dekarskich. Odległość między łącznikami powinna wynosić 15 cm. Natomiast w pasie podrynnowym obróbka ma osłaniać przestrzeń pomiędzy rynną a okapem. Mocuje się go wkrętami farmerskimi (uszczelki pod łepkami).

Prawidłowa obróbka kosza dachowego.

Kosz to nic innego jak wewnętrzny narożnych dachu ukośnego – miejsce gdzie zbiegają się dwie płaszczyzny. Obróbka takiego kosza pozwala wodzie na spływanie poza okap – prosto do rynien. Jeśli posiadasz poszycie profilowane, obróbkę kosza montuje się na dociętych łatach lub desce, którą specjalnie montuje się pod taką obróbkę. Jeżeli natomiast posiadasz dach z blachy płaskiej – deski powinny być rozsunięte dla możliwości wentylacji pod blachą.

Nasza firma oferuje elastyczne taśmy koszowe, które są w kolorze pokrycia. Taśma ma do 6 metrów długości i wystarcza na wykończenie kosza w pełni. Brak łączeń zapewnia szczelność. Taśma jest samoprzylepna i ma szerokość 50 centymetrów.

Kosz można także obrobić blachą. W przypadku długich dachów, kawałki blach będzie trzeba połączyć. Warto pamiętać, że obróbkę zaczyna się od dołu do góry. Dzięki temu górne odcinki będą zachodzić na górne, co pozwoli uniknąć dostawania się wody pod blachę. Pamiętaj, że taką obróbkę łączy się za pomocą żabek (specjalne blaszki), a nie wkrętów – może to zaważyć na szczelności konstrukcji.

Na koniec na brzegach przylepia się specjalne samoprzylepne uszczelki. Obróbka kosza powinna być szczelnie połączona z obróbką okapu – w tym celu podciąga się dolne krawędzie pod pas nadrynnowy. Jeśli kosz ma długość 5 metrów, to szerokość blachy po rozłożeniu powinna być większa niż 60 centymetrów.

Prawidłowa obróbka komina.

Połączenie komina i dachu to zwykle miejsce najbardziej narażone na przecieki. Wszystko zależy od prawidłowej obróbki, która nie zawsze jest wykonana prawidłowo.

Górna część obróbki powinna być zagięta i umieszczona w kominie na głębokości 1 centymetra. Część dolna powinna być wsunięta pod górny pas obróbki. Wszystko oczywiście powinno być odpowiednio zabezpieczone uszczelniaczem dekarskim.

Do takiej obróbki można także użyć taśmy. Zamiast kawałka blachy jako dolna obróbka, można użyć aluminiowej lub ołowianej taśmy, która idealnie dopasuje się do kształtu dachówki oraz dzięki klejowi butylowemu silnie wiąże z podłożem.

Ostatnim aspektem, o którym wspomnimy jest oblachowanie – powinno być wyższe niż zaspy śniegu, które mogą w zimę zalegać na dachu.

Zobacz: obróbki blacharskie dachu