Sposoby na zabezpieczenie budynku przed inwazją ptaków

Wiele domowników boryka się z problemem natrętnego ptactwa. Ptaki często zakładają gniazda w pobliżu naszych okien, balkonów, wnęk czy też na poddaszach. Największym problemem w inwazji ptaków jest ogromna ilość zanieczyszczeń jakie po sobie pozostawiają. Głównym sprawcą brudu jest gołąb miejski, który może przenosić również wiele chorób, zarazków oraz przyczyniać się do alergii. Równie uporczywe są odłosy jakie wydają, ciągłe gruchanie gołębi jak i chodzenie po parapecie może stać się irytujące. Dużo osób szuka sposobów jak poradzić sobie z niechcianymi gośćmi. Poniżej przedstawimy parę z nich.

Zabezpieczanie budynku przed brudzeniem przez ptaki

Najpopularniejszym sposobem na zabezpieczanie budynku jest montowanie siatek, kolców z drutu. Należy jednak pamiętać, że takie zabezpieczenie musi być odpowiednio przystosowane, aby nie krzywdzić ptaków. Kolce nie mogą być zbyt ostre. Zbyt brutalne sposoby na radzenie sobie z ptactwem zostało zakazane w artykule 52 ustawy o Ochronie Przyrody. Mogą nam za to grozić sankcje prawne. Warto również zwrócić uwagę, że w tej samej ustawie określone zostały miejsca, w których takie zabezpieczenia możemy zakładać. Przede wszystkim będą to miejsca takie jak: gzymsy, parapety, rynny, rzeźby, pomniki oraz balkony.

Ważne jest zatrudnienie odpowiedniej firmy, która takie zabezpieczenia może nam zamontować, wtedy mamy pewność, że nie będą nam groziły żadne konsekwencje prawne oraz w żaden sposób nie skrzywdzimy ptaków. Możemy również samodzielnie zamontować siatki lub kolce z drutu, mając na uwadze treść wyżej wymienionej ustawy.

Zezpieczenie budynku przed zakładaniem ptasich gniazd

O zabezpieczeniu budynku przed zakładaniem ptasich gniazd musimy pomyśleć już w trakcie budowania domu. W tym celu zabezpieczamy szczeliny wentylacyjne w okapie. Możemy to zrobić za pomocą m.in. taśmy wentylacyjnej okapu, grzebienia okapu czy też grzebienia okapu z kratką wentylacyjną. Jest to zabezpieczenie przed drobnym ptactwem jak i również gryzoniami oraz natrętnymi owadami.

Sposoby na zabezpieczenie naszego budynku przed uciążliwymi ptakami są różne i możemy wybrać je stosownie do naszych potrzeb. Należy też pamiętać, że odstraszanie ptaków, które przyzwyczaiły się do konkretnego miejsca może być wręcz niemożliwe. Nawet przegoniony ptak będzie wracał do stałego miejsca.

Inne zabezpieczenia przeciw ptakom

Oprócz stosowania drucianych kolców możemy zastosować też inne zabezpieczenia przeciw ptakom:

  • Systemy elektrycznych instalacji zapobiegającye siadaniu ptaków – są to m.in. urządzenia wysyłające co parę sekund impulsy elektryczne

  • Obrotowe druty – druty z kolcami, które się obracają skutecznie odstraszając gołębie

  • Instalacje dźwiękowe oraz wizualne – urządzenia emitujące dźwięki słyszalne przez ptaki i znichcęcające je do zbliżania się