Tajniki wybierania dachówek.

Do Białegostoku szybko zawitała zima. Niebawem będziemy brnąć przez olbrzymie fałdy śniegu, okryci w szaliki i ciepłe rękawiczki. Na szczęście zima przeminie i nadejdzie przepiękna wiosna – czyli okres budowlano-remontowy. Zacznie się malowanie ścian, płotów oraz wymiana dachów. Właśnie tym ostatnim tematem chcielibyśmy się zająć. Firma Traffic doradza – jak wybrać najlepszą dachówkę na nasz dach.

Dachówki od dawna były wytwarzane z gliny, dopiero wiele lat później pojawiły się dachówki betonowe. Dzięki bardziej zaawansowanej technice proces produkcji stał się szybszy, a dachówki wytrzymalsze, lepsze i odporniejsze na wszelkie zmiany pogodowe. Chcąc dokonać zakupu odpowiedniej dachówki, musimy kierować się estetyką, wytrzymałością oraz dopasowaniem do warunków atmosferycznych.

Dachówki ceramiczne – przy tego typu dachówkach kolor ma niezwykłe znaczenie. Im bardziej nietypowe dachówki i bardziej fikuśny kolor, tym trudniej dobrać kolor okien, tynków czy rynien. Zasada dobierania koloru jest prosta, im więcej budynków wokół naszego mieszkania, tym jaśniejsze powinny być dachówki.

Przyglądając się dachówkom z bliska zauważymy, że nie posiadają jednolitego koloru (mimo tego, że są z tej samej produkcji). Zabieg ten nie jest przypadkowy. Otóż dachówka, której odcień nieznacznie się wacha, wygląda bardziej naturalnie. Do tego warto zaznaczyć, że na kolor poszczególnych dachówek może mieć wpływ upływ czasu, specyficzne zacienienie dachu, angoba, czy inne czynniki wypływające na dach.
Jeśli chodzi o sam rozmiar dachówek, zasada jest niezwykle prosta: duży dach, duże dachówki, mały dach, małe dachówki.

Dachówki cementowe – niezwykle podobne do dachówek ceramicznych. Wytwarza się je poprzez barwienie cementu i pokrywanie go farbą akrylową. Ich sposób montażu nie odbiega od dachówek ceramicznych, a na pierwszy rzut oka nie da się ich rozróżnić.
FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie dachówek.

Czy pęknięta lub porysowana dachówka nadaje się jeszcze do użytku?
– Warto upewnić się, że rysa nie jest pęknięciem. Pękniętych dachówek nie powinno się układać, albowiem nie zapewnią szczelności. Porysowane (np. W wyniku transportu) mogą nam dobrze i długo służyć.

Do jakiego dachu pasuje dachówka falista?
– Takie dachówki możemy położyć tylko na dachach o niewielkim stopni nachylenia. Dzięki łagodnej fali oraz światłu te dachówki wyglądają niezwykle ciekawie.

Potrzebuję wytrzymałej dachówki, wybrać ceramiczną czy cementową?
– Producenci dają gwarancję wytrzymałości ceramicznych dachówek na 100 lat, a cementowych na 70. Doskonałym przykładem jest wiele starych budowli w Białymstoku, gdzie ceramiczne dachówki dalej doskonale się prezentują mimo upływającego czasu.

Czy masa dachówek jest ważna?
– Im cięższa będzie dachówka, tym solidniejszy musi być dach. Skutkuje to w większej ilości zużytego drewna przy budowie dachu. Do zalet ciężkich dachówek powinniśmy wpisać zdolności izolujące hałasy, ponieważ lżejsza dachówka nie jest już aż tak dobrym izolatorem.

Na rynku istnieje wiele rodzajów dachówek, dlatego warto być świadomym konsumentem i przed udaniem się do sklepu, zasięgnąć niezbędnej wiedzy. Jest tysiące wzorów, kolorów i rodzajów dachówek. Dlatego przed wyborem warto zasięgnąć wiedzy od budowlańców lub z poradników takich jak ten, by móc dobrać idealną dla siebie dachówkę, która będzie wyróżniać nasz dom oraz posłuży nam na długie lata.

Blachodachówka – sprawdź ofertę!