Jaką blachę najlepiej wybrać – trapezową, czy płaską?

To jak skonstruowany jest nasz dach, oraz jaki jest jego kąt nachylenia często definiuje jakim materiałem musimy go pokryć. Bez względu na to, czy decydujemy się na blachodachówkę, blachę trapezową czy płaską – warto mieć w pamięci, że nie na każdy dach możemy położyć „cokolwiek”.

Jako, że technologia poszła do przodu a w sklepach mamy wiele różnych blach pokryciowych do wyboru, jedyne co nas ogranicza w doborze pokrycia to budżet.

Ograniczenia związane z konstrukcją dachu.

Zanim usiądziemy przed katalogiem z blachami i zaczniemy szukać idealnej dla nas pokrycia dachowego, warto pamiętać, że kąt nachylenia połaci oraz konstrukcja domu ma wpływ na to, czym jesteśmy w stanie go pokryć. Przyjrzyjmy się różnym materiałom, które odpowiadają konkretnym nachyleniom połaci:

• Blacha płaska – doskonale sprawdza się na dachach spadzistych, jak i płaskich. Taką blachę możemy spokojnie kłaść, gdy nasz dach ma kąt większy niż 3°. Małe formaty blachy płaskiej nadają się tylko na dachy, które mają 20° lub więcej – co za tym idzie, taką blachą łatwiej jest wykańczać skomplikowane spadziste dachy.

Blacha trapezowa – taki typ blachy sprawdza się na dachach o kącie nachylenia połaci 5°- 13°. Często na domach jednorodzinnych można dostrzec blachę trapezową z średnim tłoczeniem, której wysokość nie przekracza 20 mm.

• Blachodachówka – idealna gdy kąt nachylenia dachu jest większy niż 13°. Niektóre z nich nadają się także do dachów o nachyleniu 9°. Blachodachówka w postaci dużych arkuszy nadaje się idealnie an duże i proste dachy. Jeśli jednak planujemy pokryć nią coś bardziej skomplikowanego – warto wybrać blachodachówkę w panelach.

• Płytki dachowe – są drobne i wymagają kąta 12°, a czasem nawet i 25°. Ich rozmiar pozwala na układanie na skomplikowanych dachach, wielkopołaciowych z licznymi lukarnami.

Ile waży blacha dachowa?

Dzięki temu, że blachówki trapezowe, płaskie, blachodachówki i płytki dachowe są lżejsze niż zwykłe dachówki ceramiczne czy cementowe, konstrukcja więźby nie musi być tak masywna. Przekrój krokwi może być mniejszy o 30%! Pamiętać należy, że różne typy blachodachówek posiadają inną wagę, i nie można „ot tak” decydować się na inne pokrycie, jeśli nie jesteśmy pewni, że konstrukcja to utrzyma.

Przybliżony ciężar blachodachówki:

• Blachodachówka stalowa – od 4 do 7 kg/m2

• Blachodachówka aluminiowa – od 2,3 do 2,6 kg/m2

• Blachodachówka z posypką – od 5 do 15 kg/m2

• Blacha trapezowa – od 3,7 do 8,4 kg/m2

• Płytki i łuski blaszane – ok. 7,5 kg/m2

• Blacha płaska stalowa – od 2 do 6 kg/m2

• Blacha płaska aluminiowa – od 1,6 do 2,9 kg/m2