BLOG

Porady i zagadnienia dotyczące wyboru materiału na dach, budowy dachu i jego konserwacji.

Najniższa cena blachodachówki i blach trapezowych - prosto od producenta.

Jak wybrać najlepszą blachodachówkę?

Przy wyborze blachodachówki powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników. Samo ograniczanie się do tego jak wygląda dana blachodachówka, lub wyjątkowo atrakcyjna cena może okazać się dla nas zwodnicze. Przy wyborze materiału, który położymy na dach, ważna jest jakość wykonania, materiał z którego zostały wykonane, ale również producent, czy nawet grubość rdzenia blachy. Jest to inwestycja na dłuższy okres czasu, dlatego warto poświęcić chwilę uwagi, aby nasz dach nie tylko wyglądał ładnie, ale również sprawdzał się pod względem użytkowym. Wszystkie te cechy składają się na to, czy materiały, które wybieramy będą trwałe, odpowiednio wygłuszone i wysokiej jakości. Źle dobrane blachodachówki mogą skutkować tym, że nasz dach może przeciekać, lub mogą być one nie trwałe i po krótkim czasie popękają, co sprawi, że bilans kosztów zdecydowanie podniesie się do góry. Wygłuszenie blachodachówek, również jest bardzo ważne, ponieważ nie wygłuszone blachodachówki będą bardzo głośno dudnić podczas opadów deszczu, czego raczej większość osób wolałaby uniknąć.

Pierwszym ważnym aspektem jest grubość i jakość rdzenia blachy:

Stalowy rdzeń używany przy produkcji blachodachówek odgrywa bardzo dużą rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o ich późniejszą trwałość. Produkowany jest on zazwyczaj z bardzo dobrej gatunkowo stali, która jest odpowiednio dobierana, tak aby powstała odpowiednia kompozycja, oraz aby przy późniejszej obróbce można było uzyskać zadowalający produkt końcowy, który spełni rygorystyczne wymagania.

Drugim ważnym aspektem jest grubość samej blachy:

Odpowiednia grubość blachy jest wymogiem obowiązkowym, określają ją normy PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1. Stanowi ona o jakości blachówek, oraz ich wytrzymałości. Dodatkowo powinny one zostać zabezpieczone poprzez dodanie powłok cynkowych, które zapewniają dodatkową ochronę przed korozją poprzez proces samogalwanizacji ( cynk zawarty w pokrywach dachówek, wchodzi w reakcje chemiczne, które zabezpieczają materiał przed powstawaniem na nim korozji). Grubość blachodachówki podaje się biorąc pod uwagę: grubość rdzenia, oraz powłokę cynkową, natomiast nie wlicza się powłoki dekoracyjnej, którą są pokrywane dachówki.

Trzeci ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę to dodatkowe pokrycie dachówek warstwą zabezpieczającą.

Działania takie zapewniają dobry wygląd, połysk i intensywny kolor, który dzięki pokryciu powłokami zabezpieczającymi dachówki mogą utrzymać nie zmieniony nawet przez 10 do 20 lat. Wiele firm daję gwarancję na swoje wyroby, dzięki czemu, kiedy dojdzie do uszkodzenia, które moze zajść, np.: w trakcie montowania lub przewozu, zapewniają pomoc przy wymianie uszkodzonych dachówek, bez narażania klienta na powstawanie dodatkowych, nie przewidzianych kosztów.

Czwarty punkt stanowi gwarancja.

Przed zakupieniem towarów warto zawsze zapoznać się z gwarancją jaką producent daje na swoje wyroby, oraz co wchodzi w jej skład. Nie każda gwarancja jest taka sama, niektóre firmy obejmują zarówno produkt jak i transport, oraz montaż. Inne natomiast mogą dawać gwarancję na sam tylko produkt, nie włączając w to przewozu czy montażu.

Piąty punkt stanowią dokumenty.

Przy zakupie materiałów budowlanych, ważnym jest aby zwrócić uwagę na to, czy posiadają niezbędne dokumenty, które potwierdzają dopuszczenie ich do obrotu. Obecnie przy zakupie blachodachówek, powinno się otrzymać Deklarację Właściwości Użytkowych. W deklaracji zawarte powinno być wszystko, zaczynając od informacji na temat grubości rdzenia blachy, przez ilość powłok ochronnych, do długości gwarancji, oraz tego co gwarancja ta obejmuje.

Szósty i ostatni punkt stanowi cena.

Robiąc zakupy bardzo często kierujemy się ceną. Jednakże przy wyborze materiałów takich jak blachodachówki, bardzo niska lub bardzo wysoka cena nie znaczą o jakości danych materiałów. Dlatego też, warto jest zasięgnąć porad specjalistów, którzy doradzą nam jaką blachodachówkę wybrać, oraz pomogą wyliczyć koszta związane z przeprowadzaniem zakupów.

Wybór najlepszej blachodachówki zależy od bardzo dużej ilości różnorodnych czynników, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły takie jak dokumenty, gwarancja, oraz sama budowa blachy. Pomoże to zapewnić dokonanie najlepszego wyboru, oraz uniknąć wielu niedogodności takich jak nieprzewidziane wcześniej koszta, czy zniszczenia, lub nieprawidłowe wyliczenia, które doprowadzą do powstania zamieszania i niezgodności.

Wybierając najlepsze blachodachówki najlepiej jest zwrócić się o pomoc do renomowanych firm, które w sposób profesjonalny i indywidualny podejdą do każdego klienta i pomogą w wyborze najlepszych pod względem zarówno jakościowym jak i wizualnym materiałów budowlanych. Firmy takie często zapewniają również pomoc przy transporcie, tak aby nie doszło do uszkodzeń, oraz abyśmy nie byli narażeni na koszta.

Więcej...

Jak wentylować blachodachówki?

Wentylacja blachodachówek jest nie odłącznym elementem wchodzącym w stawianie dachu. Poprzez wentylację chroni się budynek przed wieloma szkodliwymi czynikami środowiskowymi, takimi jak np.: wilgość pozostała po opadach deszczu lub śniegu. Wentylacja chroni również wełnę mineralną przed utratą swoich zdolności termoizolacyjnych. Kiedy pracujemy przy blachodachówce nie mamy zbyt wiele możliwości, które można wykorzystać, jeśli chodzi o wentylację. Dachówki ceramczne lub betonowe, można zabezpieczyć montując specjalnie zaprojektowane dachówki z wywietrznikami, których wybór jest duży i nie ogranicza nas do jednego systemu wietrzenia.

Przy zakładaniu blachodachówek można zastosować wywietrznik połaciowy. Jest to proste w montażu urządzenie, które jest bardzo skuteczne i pomocne podczas wietrzenia dachówek. Wywietrznik połaciowy, to system uszczelek i elementów dociskowych, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Montowane są one w ściśle określonych miejscach. Najczęściej znajdują się one w pobliżu kominów, lub okien dachowych. Wykonanie ich, oraz montaż powinno się zlecić fachowcom, którzy w odpowiedni sposób wytną i zamontują wywietrznik tak, aby nie doszło do uszkodzenia całej blachodachówki, oraz spowodowania jej oszpecenia.

Wielu producentów oferuje również kominki do blachodachówek. Zapewniają one prawidłowy przepływ powietrza pod dachem, oraz są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak śnieg czy deszcz. Wykonuje się je z wysokiej jakościowo blachy, tak aby odpowiednio spełniały one swoje zadanie. Projektuje się je w taki sposób, aby nie przepuszczały one śniegu ani deszczu pod dachówki, co doprowadzałoby do powstawania zacieków i wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Występują one w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z doborem odpowiedniego kominka pod swój dach. Kominki takie są równie wysoko jakościowe jak kominnki wykorzystywane przy dachówkach cementowych lub ceramicznych, zarówno pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. Ponieważ sprawdzają się one bardzo dobrze.

Montaż wywietrznika połaciowego polega na wywierceniu w blasze otworu, dzięki któremu możliwe będzie założenie całej instalacji. Rozwiązanie takie pomaga uniknąć wzrostu kosztów, jakie powstają kiedy decydujemy się na zamontowanie specjalnych dachówek wyposażonych w wywietrzniki. Wywietrzniki połaciowe sprawdzają się w praktyce bardzo dobrze, w bardzo dużej ilości przypadków są bez awaryjne co powoduje, że ich popularność wzrasta.

Bardzo często każdy zestaw wywietrzników połaciowych zawiera w sobie szablon, dzięki któremu można wyznaczyć dokładne miejsce, w którym powinien znajdować się taki wywietrznik, oraz instrukcję obsługi. Dostępne są również specjalne wycinaki, które mają odpowiednio przygotowaną średnicę ostrza, dzięki temu możemy uniknąć zbędnego zniszczenia dachówek, oraz wdania się korozji. Rozwiązania takie bardzo ułatwiają prace dekarzom, którzy mogą w bardzo łatwy sposób wykonać odpowiednie prace nad założeniem wywietrzników.

Bardzo istotną rzecz, którą należy pamiętać i wziąć pod uwagę, to fakt tego, że dla każdego dachu ilośc zamontowanych wywietrzników dachowych, lub specjalistycznych kominków będzie indywidualna. Ponieważ, w bardzo dużej mierze zależy to od wielkości dachu. Im dach będzie większy, tym większa ilość wywietrzników będzie potrzebna do zainstalowania. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę budowę dachu. Dach o budowie prostej, np.: jendo, lub dwuspadowej, będzie potrzebował mniej wywietrzników, niż dach, którego budowa będzie bardziej skomplikowana. Głównie dzieje się tak ze względu na większą ilość elementów, które na takim dachu będą się znajdować. Mowa tu o rzeczach takich jak kominek, oraz lukarny. Lukarny to pionowe okienka, które mają za zadanie oświetlanie poddaszy. Przy nich zamontowanie wywietrzników stanowi konieczność, ponieważ jeżeli nie zostanie o to zadbane, możemy doprowadzić do uszkodzenia całego dachu, oraz okolicznych struktur, takich jak ściany.

Kiedy projektujemy budowę domu, oraz dach, który będziemy kładli, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy polecą jaki sposób wietrzenia dachówek powinniśmy zastosować przy dnym typie dachu, który wybraliśmy, oraz jaki system wietrzenia będzie najbardziej skuteczny. Większość prac możemy zlecić dekarzom, którzy zajmą się zamontowaniem wywietrzników na blachodachówkach, oraz wykonają to w sposób profesjonalny.

Ciągle posuwający się do przodu przemysł, pozwala nam na coraz większy wybór rozwiązań i materiałów, których chcemy użyć. Dostępność do różnych modeli i kolorów blachodachówek pozwala nam ograniczyć nie potrzebne dodatkowe koszta, na które często jesteśmy narażeni.

Tak więc, jeśli chcemy profesjonalnie zadbać o wietrzenie naszego dachu, warto jest zamontować kominki na blachodachówkach, które będą spełniały swoje zadanie pod wieloma względami. Należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to może okazać się droższe.

Jeżeli stawiamy na rozwiązanie równie dobre, aczkolwiek dużo tańsze, możemy wykorzystać system wywietrzników połaciowych, których ilość do zamontowania, może okazać się większa niż w przypadku kominków dachowych.

Wszystko zależy jednak od tego jakiej budowy będzie nasz dach, oraz jak bardzo skomplikowany będzie jego kształt.

Więcej...

Blachodachówka w arkuszach czy blacha modułowa?

Kiedy mamy do czynienia z materiałami do pokrycia dachów, możemy wybrać miedzy blachą modułową, lub blachodachówką w arkuszach. Główna różnica zawiera się w formie materiału, z którego dachówki są wykonane, ale również w wielkości w jakiej występują. Blachodachówka w arkuszach jest cięta pod kokretny wymiar i stosuje się ją głównie na duże powierzchnie. Blacha modułowa spełnia się w wielu przypadkach, głównie ze względu na swój mniejszy rozmiar, oraz zaletę tego, że wystarczy podać powierzchnię połaci w metrach kwadratowych, bez konieczności dokładnego wymierzania.

Blacha modułowa wydaje się przewyższać blachodachówkę pod wieloma względami, min.: łatwość w transporcie, przechowywaniu czy montowaniu, oraz ze względu na mniejszy rozmiar mamy więcej możliwośći, które mogą znacznie ułatwić pracę, oraz straty materiału nie są tak duże jeżeli nastapi błąd w wyliczeniach. Blacha modułowa sprawdza się przy dachach, które mają wiele spadków, czy załamań, ponieważ można w łatwy sposób z nią pracować, zwłaszcza jeśli trzeba dociąć kawałek o niewielkiej powierzchni. A jeśli zostaną nam nie wykorzystane kawałki, bez obawy możemy je zwrócić, lub odłożyć jeżeli zamierzamy w przyszłości ją jeszcze wykorzystać. Nie zajmuje dużo miejsca i jest stosunkowo łatwa w przechowywaniu.

Blachodachówka w arkuszach jest cięta pod konkretny wymiar, dlatego też osoba dokonująca pomiarów musi dobrze wykonać swoją pracę, aby uniknąć późniejszych komplikacji. Blachodachówkę wykorzystuje się zazwyczaj kiedy mamy do czynienia z dość prostym dachem, jedno- lub dwuspadowym, bez dużej ilości załamań. Należy pamiętać, że przez swoją wielkość blachodachówka w arkuszach jest materiałem delikatnym, który łatwo może ulegać uszkodzeniom w czasie transportu, przenoszemia, lub układania co naraża na nieprzewidywane koszty. Kiedy pracujemy z tym rodzajem dachówki, musimy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu placu budowy. Aby można było dokonać położenia blachodachówki sprawnie i bez problemów.

Blacha modułowa charakteryzuje się również wysoką jakościa materiału, z którego jest wykonana, jest dość sztywna i ciasno przylega po ułożeniu co zabezpiecza przed przeciekaniem. Pakowana jest zazwyczaj w pakiety, które przewożone są na paletach. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed wystąpieniem uszkodzeń w trakcie transportu. Blachodachówka natomiast jest często bardzo lekkim materiałem, o klasycznym i prostym wyglądzie, co pozytywnie wpływa na jej całokształt. Wykonywana jest ze stali o bardzo wysokiej jakości, co daje gwarancje dużej wytrzymałości i wieloletniego wykorzystania. Jak już zostało wspomniane wyżej, moze być nawet dziesięć razy lżejsza od innych rodzajów materiałów.

Czym się kierować przy wyborze materiału budowlanego na dach?

Pierwszym kryterium związanym z wyborem powinien być rodzaj i kształt dachu, pod który szukamy blachodachówki lub blachy modułowej. Jeśli interesuje nas dach o prostej budowie, który jest najczęściej wykorzystywany przy budynkach biurowych, ale również przez osoby prywatne, moglibyśmy wybrać blachodachówkę w arkuszach. Ponieważ sprawdza się ona przy dachach o prostej jedno- lub dwuspadowej budowie. Do bardziej skomplikowyanych budowli dachów zaleca się użycie blachy modułowej, ponieważ może być ona wykorzystywana na wiele sposobów dzięki swojemu rozmiarowi. Łatwo można ją również przyciąć i dopasować, nie tracąc przy tym dużej ilości materiału i ograniczając dodatkowe koszty.

Drugie istotne kryterium stanowią koszta związane z zakupem materiałów. Tutaj ważne staje się z jakiego materiału będziemy korzystać przy pokrywaniu dachu. Blacha modułowa może okazać się w tym przypadku tańszym rozwiązaniem, ze względu na możliwość kształtowania jej zależnie od tego jaki wygląd, lub układ chcemy uzyskać, oraz mniejszą tendecję do ulegania zniszczeniu przy transporcie i przewożeniu na budowe. Blachodachówka w arkuszach, może okazać się trochę droższym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zostanie popełniony błąd przy pobieraniu wymiarów do kosztorysu, co skutkować może zbyt małą ilością zakupionego materiału, lub wręcz zbyt dużą ilością zakupionych sztuk dachówek, oraz ze względu na jej delikatność związaną ze znaczną długością.

Przy wyborze materiałów powinniśmy wziąć zatem pod uwagę wiele czynników. Pomocne pod tym względem mogą być również firmy, od których zakupione będą nasze materiały, ponieważ możemy uzyskać istotne informacje co do wyboru odpowiednich dachówek, oraz pomoc przy wykonaniu kosztorysu, który określi ile wyniesie nas kładzenie dachu.

Porównując jednak zestawienie danych, wersją korzystniejszą wydają się być blachy modułowe. Nie są materiałem drogim, jakość wykonania ich jest wysoka, oraz ich przewożenie i przetrzymywanie nie sprawia dużej trudności. Stanowią one dobry materiał do dachów o budowie skomplikowanej, ale również tych o budowie prostej. Zakładanie ich na dach nie wymaga dużych komplikacji, a efekt końcowy jest warty włożonego wysiłku. Blachodachówka w arkuszach, również jest godna polecenia, ale pracując z nią musielibyśmy się przygotować na możliwość dodatkowych nie spodziewanych kosztów, które mogą zaburzyć ustawione plany.

Tak więc przy pokrywaniu dachu poleca się kupowanie i układanie blachy modułowej. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości kosztów i problemów, czy to związanych z transportem czy układaniem.

Więcej...

Jaką blachę najlepiej wybrać – trapezową, czy płaską?

To jak skonstruowany jest nasz dach, oraz jaki jest jego kąt nachylenia często definiuje jakim materiałem musimy go pokryć. Bez względu na to, czy decydujemy się na blachodachówkę, blachę trapezową czy płaską – warto mieć w pamięci, że nie na każdy dach możemy położyć „cokolwiek”.

Jako, że technologia poszła do przodu a w sklepach mamy wiele różnych blach pokryciowych do wyboru, jedyne co nas ogranicza w doborze pokrycia to budżet.

Ograniczenia związane z konstrukcją dachu.

Zanim usiądziemy przed katalogiem z blachami i zaczniemy szukać idealnej dla nas pokrycia dachowego, warto pamiętać, że kąt nachylenia połaci oraz konstrukcja domu ma wpływ na to, czym jesteśmy w stanie go pokryć. Przyjrzyjmy się różnym materiałom, które odpowiadają konkretnym nachyleniom połaci:

• Blacha płaska – doskonale sprawdza się na dachach spadzistych, jak i płaskich. Taką blachę możemy spokojnie kłaść, gdy nasz dach ma kąt większy niż 3°. Małe formaty blachy płaskiej nadają się tylko na dachy, które mają 20° lub więcej – co za tym idzie, taką blachą łatwiej jest wykańczać skomplikowane spadziste dachy.

Blacha trapezowa – taki typ blachy sprawdza się na dachach o kącie nachylenia połaci 5°- 13°. Często na domach jednorodzinnych można dostrzec blachę trapezową z średnim tłoczeniem, której wysokość nie przekracza 20 mm.

• Blachodachówka – idealna gdy kąt nachylenia dachu jest większy niż 13°. Niektóre z nich nadają się także do dachów o nachyleniu 9°. Blachodachówka w postaci dużych arkuszy nadaje się idealnie an duże i proste dachy. Jeśli jednak planujemy pokryć nią coś bardziej skomplikowanego – warto wybrać blachodachówkę w panelach.

• Płytki dachowe – są drobne i wymagają kąta 12°, a czasem nawet i 25°. Ich rozmiar pozwala na układanie na skomplikowanych dachach, wielkopołaciowych z licznymi lukarnami.

Ile waży blacha dachowa?

Dzięki temu, że blachówki trapezowe, płaskie, blachodachówki i płytki dachowe są lżejsze niż zwykłe dachówki ceramiczne czy cementowe, konstrukcja więźby nie musi być tak masywna. Przekrój krokwi może być mniejszy o 30%! Pamiętać należy, że różne typy blachodachówek posiadają inną wagę, i nie można „ot tak” decydować się na inne pokrycie, jeśli nie jesteśmy pewni, że konstrukcja to utrzyma.

Przybliżony ciężar blachodachówki:

• Blachodachówka stalowa – od 4 do 7 kg/m2

• Blachodachówka aluminiowa – od 2,3 do 2,6 kg/m2

• Blachodachówka z posypką – od 5 do 15 kg/m2

• Blacha trapezowa – od 3,7 do 8,4 kg/m2

• Płytki i łuski blaszane – ok. 7,5 kg/m2

• Blacha płaska stalowa – od 2 do 6 kg/m2

• Blacha płaska aluminiowa – od 1,6 do 2,9 kg/m2

 

 

 

Więcej...

Poradnik: jak wykonać obróbkę komina, okapu i kosza dachowego?

Bez względu na to jaki wybierzesz materiał do pokrycia dachu, będziesz potrzebował blachy do obróbki blacharskiej. Czym jest taka obróbka? Zabezpieczeniem najważniejszych miejsc na dachu. Dziś opowiemy trochę o obróbce okapu, komina oraz kosza dachowego.

Nie ma znaczenia, czy posiadasz dach płaski, czy skośny. Obróbki blacharskie przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnięją krawędzie pokrycia – wzdłuż okapu, wokół kominów, okien dachowych, rynien, na bokach połaci, na koszach dachowych. Takie obróbki zabezpieczają budynek przed deszczem i wilgocią.

Najtańszym materiałem do wykonania obróbki dachowej jest stal, trwalsze (chociaż droższe) są blachy miedziane oraz cynkowo-tytanowe. Montażem takich obróbek zajmują się ekipy dekarskie, które posiadają specjalną maszynę do odpowiedniego i precyzyjnego wyginania blachy. Niestety często poprzez pośpiech, brak doświadczenia lub niedbałość taka obróbka jest wykonana niedokładnie, nieestetycznie lub po prostu „nijak”. Dlatego też zaistniał ten artykuł, który ma wyjaśnić jak powinna wyglądać obróbka komina, okapu oraz kosza dachowego.

Prawidłowa obróbka okapu.

Okapem nazywamy dolną krawędź dachu. Wzdłuż niego idą rynny, a sam okap i jego obróbka ma kilka zadań:

• Kierowanie wody do rynien;

• Na skośnych dachach chroni deskę okapową przed wodą;

• Na dachach profilowanych (dachówki itp.) kieruje wodę prosto do rynien.

Obróbka okapu składa się z pasa nadrynnowego i podrynnowego. Pierwszy powinien mieć ukształtowany kapinos (podgięcie o szerokości 2 cm), dzięki któremu woda odrywa się a nie spływa pod spód. Do mocowania takiego pasa używa się wkrętów samonawiercających lub gwoździ dekarskich. Odległość między łącznikami powinna wynosić 15 cm. Natomiast w pasie podrynnowym obróbka ma osłaniać przestrzeń pomiędzy rynną a okapem. Mocuje się go wkrętami farmerskimi (uszczelki pod łepkami).

Prawidłowa obróbka kosza dachowego.

Kosz to nic innego jak wewnętrzny narożnych dachu ukośnego – miejsce gdzie zbiegają się dwie płaszczyzny. Obróbka takiego kosza pozwala wodzie na spływanie poza okap – prosto do rynien. Jeśli posiadasz poszycie profilowane, obróbkę kosza montuje się na dociętych łatach lub desce, którą specjalnie montuje się pod taką obróbkę. Jeżeli natomiast posiadasz dach z blachy płaskiej – deski powinny być rozsunięte dla możliwości wentylacji pod blachą.

Nasza firma oferuje elastyczne taśmy koszowe, które są w kolorze pokrycia. Taśma ma do 6 metrów długości i wystarcza na wykończenie kosza w pełni. Brak łączeń zapewnia szczelność. Taśma jest samoprzylepna i ma szerokość 50 centymetrów.

Kosz można także obrobić blachą. W przypadku długich dachów, kawałki blach będzie trzeba połączyć. Warto pamiętać, że obróbkę zaczyna się od dołu do góry. Dzięki temu górne odcinki będą zachodzić na górne, co pozwoli uniknąć dostawania się wody pod blachę. Pamiętaj, że taką obróbkę łączy się za pomocą żabek (specjalne blaszki), a nie wkrętów – może to zaważyć na szczelności konstrukcji.

Na koniec na brzegach przylepia się specjalne samoprzylepne uszczelki. Obróbka kosza powinna być szczelnie połączona z obróbką okapu – w tym celu podciąga się dolne krawędzie pod pas nadrynnowy. Jeśli kosz ma długość 5 metrów, to szerokość blachy po rozłożeniu powinna być większa niż 60 centymetrów.

Prawidłowa obróbka komina.

Połączenie komina i dachu to zwykle miejsce najbardziej narażone na przecieki. Wszystko zależy od prawidłowej obróbki, która nie zawsze jest wykonana prawidłowo.

Górna część obróbki powinna być zagięta i umieszczona w kominie na głębokości 1 centymetra. Część dolna powinna być wsunięta pod górny pas obróbki. Wszystko oczywiście powinno być odpowiednio zabezpieczone uszczelniaczem dekarskim.

Do takiej obróbki można także użyć taśmy. Zamiast kawałka blachy jako dolna obróbka, można użyć aluminiowej lub ołowianej taśmy, która idealnie dopasuje się do kształtu dachówki oraz dzięki klejowi butylowemu silnie wiąże z podłożem.

Ostatnim aspektem, o którym wspomnimy jest oblachowanie – powinno być wyższe niż zaspy śniegu, które mogą w zimę zalegać na dachu.

Zobacz: obróbki blacharskie dachu

Więcej...

Tajniki wybierania dachówek.

Do Białegostoku szybko zawitała zima. Niebawem będziemy brnąć przez olbrzymie fałdy śniegu, okryci w szaliki i ciepłe rękawiczki. Na szczęście zima przeminie i nadejdzie przepiękna wiosna – czyli okres budowlano-remontowy. Zacznie się malowanie ścian, płotów oraz wymiana dachów. Właśnie tym ostatnim tematem chcielibyśmy się zająć. Firma Traffic doradza – jak wybrać najlepszą dachówkę na nasz dach.

Dachówki od dawna były wytwarzane z gliny, dopiero wiele lat później pojawiły się dachówki betonowe. Dzięki bardziej zaawansowanej technice proces produkcji stał się szybszy, a dachówki wytrzymalsze, lepsze i odporniejsze na wszelkie zmiany pogodowe. Chcąc dokonać zakupu odpowiedniej dachówki, musimy kierować się estetyką, wytrzymałością oraz dopasowaniem do warunków atmosferycznych.

Dachówki ceramiczne – przy tego typu dachówkach kolor ma niezwykłe znaczenie. Im bardziej nietypowe dachówki i bardziej fikuśny kolor, tym trudniej dobrać kolor okien, tynków czy rynien. Zasada dobierania koloru jest prosta, im więcej budynków wokół naszego mieszkania, tym jaśniejsze powinny być dachówki.

Przyglądając się dachówkom z bliska zauważymy, że nie posiadają jednolitego koloru (mimo tego, że są z tej samej produkcji). Zabieg ten nie jest przypadkowy. Otóż dachówka, której odcień nieznacznie się wacha, wygląda bardziej naturalnie. Do tego warto zaznaczyć, że na kolor poszczególnych dachówek może mieć wpływ upływ czasu, specyficzne zacienienie dachu, angoba, czy inne czynniki wypływające na dach.
Jeśli chodzi o sam rozmiar dachówek, zasada jest niezwykle prosta: duży dach, duże dachówki, mały dach, małe dachówki.

Dachówki cementowe – niezwykle podobne do dachówek ceramicznych. Wytwarza się je poprzez barwienie cementu i pokrywanie go farbą akrylową. Ich sposób montażu nie odbiega od dachówek ceramicznych, a na pierwszy rzut oka nie da się ich rozróżnić.
FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie dachówek.

Czy pęknięta lub porysowana dachówka nadaje się jeszcze do użytku?
– Warto upewnić się, że rysa nie jest pęknięciem. Pękniętych dachówek nie powinno się układać, albowiem nie zapewnią szczelności. Porysowane (np. W wyniku transportu) mogą nam dobrze i długo służyć.

Do jakiego dachu pasuje dachówka falista?
– Takie dachówki możemy położyć tylko na dachach o niewielkim stopni nachylenia. Dzięki łagodnej fali oraz światłu te dachówki wyglądają niezwykle ciekawie.

Potrzebuję wytrzymałej dachówki, wybrać ceramiczną czy cementową?
– Producenci dają gwarancję wytrzymałości ceramicznych dachówek na 100 lat, a cementowych na 70. Doskonałym przykładem jest wiele starych budowli w Białymstoku, gdzie ceramiczne dachówki dalej doskonale się prezentują mimo upływającego czasu.

Czy masa dachówek jest ważna?
– Im cięższa będzie dachówka, tym solidniejszy musi być dach. Skutkuje to w większej ilości zużytego drewna przy budowie dachu. Do zalet ciężkich dachówek powinniśmy wpisać zdolności izolujące hałasy, ponieważ lżejsza dachówka nie jest już aż tak dobrym izolatorem.

Na rynku istnieje wiele rodzajów dachówek, dlatego warto być świadomym konsumentem i przed udaniem się do sklepu, zasięgnąć niezbędnej wiedzy. Jest tysiące wzorów, kolorów i rodzajów dachówek. Dlatego przed wyborem warto zasięgnąć wiedzy od budowlańców lub z poradników takich jak ten, by móc dobrać idealną dla siebie dachówkę, która będzie wyróżniać nasz dom oraz posłuży nam na długie lata.

Blachodachówka – sprawdź ofertę!

Więcej...

Co warto wiedzieć przed budową dachu?

Kiedy zdecydujemy się na pokrycie dachu konkretnym materiałem, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bardzo często już sam projekt narzuca nam wybór materiału, który będzie optymalny dla danego typu konstrukcji.

Kąt nachylenia oraz budowa konstrukcji dachu – to dwa główne wyznaczniki, od których zależy wybór pokrycia dachowego. Do tego dochodzą także warunki atmosferyczne, które mogą mieć zły wpływ na niektóre rodzaje dachów. Warto również zwrócić uwagę na producenta, gwarancje oraz możliwość dopasowania akcesoriów domowych, ale o tym wszystkim za chwilę.

Co ma szczelność do kąta nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu to jeden z najważniejszych parametrów, które warunkują użycie konkretnych materiałów. Zasada działania jest bardzo prosta – im bardziej stromy dach, tym grawitacja bardziej wspomaga odprowadzanie wody do systemu rynnowego. W przypadku płaskich dachów, woda posiada tendencje do osadzania się, więc tutaj warto zaopatrzeć się w wodoodporne materiały.

Na dach stromy idealnie sprawdzi się dachówka ceramiczna, którą można układać pod kątem minimum 22 stopni. Specjalne zakładki charakterystyczne dla dachówek ceramicznych, nie tylko ułatwiają montaż, ale także poprawiają wodoszczelność. Dzięki temu woda nie dostaje się pod pokrycie i oszczędza nam przykrych doświadczeń z wilgocią.

Papa, blacha lub dachówka bitumiczna to najlepszy wybór dla dachu płaskiego. Pierwsza charakteryzuje się właściwościami izolacyjnymi, oraz może być nakładana na dachy o kącie 3 stopni. Dachówka bitumiczna i blacha mogą być położone na dachu o spadki 12 lub 10 stopni.

Finezyjność dachu.

Skomplikowany dach wymagana zastosowania konkretnych materiałów. Bardziej złożony kształt wymaga większej ilości elementów, kopuł, okien, lukarny. Im bardziej złożony i skomplikowany jest dach, tym większe będą koszty jego budowy. Przy dużej ilości płaszczyzn, wymagane jest częste przycinanie materiałów, co doprowadza ostatecznie do większego ich zużycia. Nie bez przyczyny, przy skomplikowanych dachach większość fachowców poleca ceramiczne dachówki, które idealnie sprawdzają się na skomplikowanej konstrukcji dachu.

Wpływ warunków atmosferycznych.

W wielkiej mierze jesteśmy uzależnieni, jeśli chodzi o wybór materiałów, do warunków pogodowych. Wiatry, deszcze, opady śniegu i gradu mogą uszkodzić pokrycie dachu – co wiąże się z nieustającymi naprawami oraz wielkimi kosztami.

Przy silnych wiatrach niezbędny będzie materiał, który swoim ciężarem będzie dociskał się do więżby – w takich przypadkach polecamy dachówkę ceramiczną. Sprawdzi się także w przypadku terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Niestety dachówki ceramiczne mają tendencje do pokrywania się mchami i porostami, dlatego niezbędne będzie użycie dachówek ceramicznych pokrytych angobą lub glazurą.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Istnieją trzy ważne aspekty, które powinny zostać rozwiązane, bądź zminimalizowane. Budowa dachu to ogromnie koszty, oraz wiele pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na:

  • Ukryte koszty – warto dokładnie przyjrzeć się wydatkom, niż płacić dwukrotnie. Czasem zapominamy, że paliwo, stracony materiał przy obróbce, czy różne wielkości opakowań, mogą prowadzić czasem do wielkich i istotnych strat.
  • Stosowanie najtańszych materiałów przy budowie – niestety nie można oszczędzać na dachu. Ta złudna oszczędność paru groszy może w przyszłości odbić się echem na naszych portfelach. Warto zapłacić ten tysiąc czy dwa więcej, niż za dwa lata wymieniać cały dach z powodu wilgoci.
  • Nieuczciwi sprzedawcy – takich też nie zabraknie. Nie będziemy nawet wspominać o różnych przelicznikach materiałów (metry kwadratowe bieżące, całkowite, efektywne itp.). Warto zapoznać się z ofertą na rynku i zrobić mały wywiad wśród znajomych, aby nie zostać na lodzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: blachodachówka Traffic

Więcej...

Budowa dachu – czyli jak nieuczciwi producencie oszukują klientów.

W dzisiejszych czasach komercjalizmu i krwiożerczego rynku producenci, nie boją się chwytać najgorszych sposobów by przyciągnąć uwagę klienta. Kolorowe banery, zaniżone ceny i wiele innych trików przyciąga wzrok i portfele ofiar. W tym poradniku firma Traffic pragnie wskazać jak ustrzec się przed nieuczciwością sprzedawców. W końcu zakup dachu powinien być przyjemny i opłacalny dla obu stron porozumienia.

Geneza różnych jednostek miar.

Patrząc na to, w jakich to nowych i ciekawych miarach różne firmy podają ceny dachów, nie można ustrzec się przekonania, że wymaga to znajomości fizyki jądrowej. Metr kwadratowy, metr całkowity, metr kryjący. Co kryje się pod tymi pięknymi nazwami i jak nie zostać oszukanym? Większy wybór blach trapezowych i blacho-dachówek sprzyja walce o klienta. Większość firm oferuje te same materiały, nie pozostawiając żadnego wyboru konsumentom. Jeśli ceną nie da się manipulować, tj. obniżyć, przedsiębiorstwa wymyśliły nowy sposób – przeliczanie na „tańsze” jednostki miary. Dochodzi do absurdu, gdy na pytanie „w jakiej metrach jest liczny materiał” dostajemy odpowiedź: „tak by się Panu opłacało najbardziej”. W końcu dobra reklama z niską ceną przyciąga uwagę.

Jak zrozumieć nowe jednostki miary?

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie:

Załóżmy, że blachodachówka ma szerokość 1,30m, po wytłoczeniu szerokość zmniejsza się do 1,180m, a gdy założymy jedną blachówkę na drugą (bez zakładki) zostaje 1,10m szerokości. Wyobraźmy sobie, że musimy pokryć dach o szerokości 12m i długości 5m. Dzieląc 12m na 1,10m w zaokrągleniu będziemy potrzebować 22 arkuszy na dwie strony dachu. 22 razy 5m 110 metrów bieżących.

• 110 metrów bieżących x 1,10 (szerokości krycia) = 121 metrów kwadratowych efektywnych.

• 110 metrów bieżących x 1,180m (szerokość całkowita) = 129,8 metrów kwadratowych całkowitych.

• 110 metrów bieżących x 1,30 (szerokość przed tłoczeniem) = 143,00 metrów kwadratowych blachy.

Te proste wyliczenia jasno wskazują na to, że cena różni się ze względu na to, jaka szerokość mnoży sprzedawca, a nie koniecznie od rzeczywistego rozmiaru dachu.

Jak bardzo sposób liczenia wpływa na klienta?

Cena blacho-dachówek może zmieniać się diametralnie dzięki ogromnemu wpływowi na nią jaką posiada sprzedawca. Czy cena jest podana z VAT-em, czy bez. Na każdym rogu widać nowe piękniejsze reklamy dachów, z coraz niższą ceną… chociaż cena rzeczywista nie ulega zmianie. Szkoda, że na plakacie drobnym maczkiem zapisane jest jakim sposobem została wyliczona, ponieważ i tak niewiele osób zwróci na to uwagę. Oto przykład:

• 18,75 zł za metr kwadratowy blachy + VAT

• 19,81 zł za metr kwadratowy całkowity + VAT

• 21,31 zł za metr kwadratowy efektywny + VAT

• 22,88 zł za metr kwadratowy blachy z VATem

• 23,44 zł za metr bieżący + VAT

• 24,17 zł za metr kwadratowy całkowity z VATem

• 26,00 zł za metr kwadratowy efektywny z VATem

• 28,60 zł za metr bieżący z VATem

Po przeanalizowaniu tego schematu większość konsumentów powie, że najbardziej opłaci się zakup pierwszy. W końcu tylko 18,70 zł za metr kwadratowy blachy! Niestety, wszystkie te ceny to ta sama cena! Chociaż wydaje się, że zakup blachy za 18,70 zł za metr kwadratowy to nie lada gratka, zapłaci dokładnie tyle samo, jeśli kupi tę blachę w cenie 28,60 zł za metr bieżący z Vatem.

Wyjaśniamy, objaśniamy:

Warto zrobić sobie obliczanie jak będzie wyglądać cena przed dodaniem i po dodaniu VATu. Niech nikogo nie oczaruje niska cena + VAT !

• 110 metrów bieżących x 23,44 zł = 2,578 zł

• 121 metrów kwadratowych efektywnych x 21,31 zł = 2,578 zł

• 129,8 metrów kwadratowych całkowitych x 19,81 zł = 2,578 zł

• 143,00 metrów kwadratowych blachy x 18,75 zł = 2,578 zł

Dodając do tego 22% Vat = 3,146 zł.

A teraz od brutto:

• 110 metrów bieżących x 28,60 = 3,146 zł

• 121 metrów kwadratowych efektywnych x 26,00 = 3,146 zł

• 129,8 metrów kwadratowych całkowitych x 24,17 = 3,146 zł

• 143,00 metrów kwadratowych blachy x 22,88 = 3,146 zł

Podsumowując, nie dajmy się nabierać na rewelacyjnie niskie ceny. Producenci proponują różne przeceny, promocje, nowe rozwiązania i materiały – lecz nikt nie będzie przeceniał swojego towaru na 70%. Dla siebie i swojego portfela warto być świadomym konsumentem, który nie da się oszukać nieuczciwym handlarzom.

Więcej...

Ocieplenie dachu i ścian – co się zmieni od stycznia 2017?

Ekologia i dbanie o środowisko znów wymusza coraz to nowe przepisy. Tym razem mowa o przepisach o energooszczędnym budownictwie, które wejdą w życie z pierwszym styczniem 2017 roku. Przepisy staną się ponownie bardziej rygorystyczne. Głównie zmianie ulegnie współczynnik przenikania ciepła (Umax) przez przegrody zewnętrzne.

W praktyce każdy myślący o budowie lub ociepleniu domu będzie musiał dostosować się i zastosować ocieplenia grubsze niż dotychczas. Natomiast okna i drzwi będą musiały mieć lepsze parametry izolacyjne. Cały zabieg został zorganizowany w celu zminimalizowania „uciekającego” ciepła z budynku i mniejszego wykorzystania ogrzewania wewnętrznego. Ma to na celu oszczędzenie energii wykorzystywanej w procesie ciepłowniczym.

Szczegóły techniczne – zmiany od stycznia 2017

Nowe warunki techniczne dotyczące lepszej termoizolacji budynku. Zmiana polega na zaktualizowaniu ustawy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 05.07.2003r. Tej ustawie podlegało wcześniejsze budownictwo i szczegóły techniczne ocieplania ścian i dachów.


Wcześniej przepisy (obowiązujące do 01.01.2016r.) zakładały minimalną grubość izolacji ścian ok. 10-12 cm. Potem zostały zaostrzone (od stycznia tego roku). Obecne przepisy zakładają grubość izolacji do 12-14 cm w przypadku ścian, a 18 cm w przypadku dachów. Wraz z ustawą o energooszczędności z 2014r. zapowiedziane zostały zmiany w kolejnych latach: 2017 i 2021.

Docelowe grubości izolacji ścian będą wynosiły 15-17 cm dla ścian zewnętrznych i 25 cm w przypadku dachów.

Nowe przepisy – koszty i skutki

Wielu pewnie zastanawia się jakie będą realne skutki i czy w związku ze zmianą przepisów poniesiemy większe koszty ocieplania budynku. I tak i nie. Zamysłem zmiany przepisów było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wydzielającego się do atmosfery przy ogrzewaniu mieszkań. Logicznie wnioskując – nawet jeśli poniesiemy większe koszty ocieplania mieszkań i budynków, koszty bardzo szybko się zwrócą. Mniejsze ceny ogrzewania znaczą – długoterminowe oszczędzanie, więc nie powinniśmy się martwić.

Jednak znajdzie się również wielu sceptyków tej teorii. Wraz z nowymi ideami rodzą się wątpliwości. Jeśli będzie konieczność budowania grubszych ścian – czy dotychczasowe drzwi i okna będą się wpasowywały w nową grubość? Czy okna nie będą zbytnio „zapadały się” w ścianie? Na to pytanie eksperci nie mogą nam jednoznacznie odpowiedzieć, a to znaczy, że jest ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Dopóki ustawa nie wejdzie w życie w praktyce – ciężko snuć hipotezy jak będzie to skutkowało realnie. Miejmy jednak nadzieje, że wspomożemy środowisko i sami przy tym zaoszczędzimy.

Więcej...